Zirkonyum diş kaplama

Zirkonyum diş kaplama

Zirkonyum diş kaplama, diş kaplama seçenekleri arasında yeni bir kaplama yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha estetik, doğala yakın ve kozmetik açıdan daha hoş görünümlü kaplama görüntüleri elde etmek için çeşitli yöntemler geliştirilmiş ve farklı materyallerin kullanımına başvurulmuştur. Yapılan tüm deneylerin ve araştırmaların sonucunda materyaller arasından zirkonyum dikkat çekmektedir. Estetik diş tedavilerinin son dönem gözdesi olan zirkonyum dişler, zaman içerisinde oluşan estetik ihtiyaçların diş hekimliği dünyasında can bulmuş en güncel ve en teknolojik halidir. Hali hazırda diş protez yapımında kullanılan ve beyaz renkli olan zirkonyum, saf mineral olarak alınıp zirkonya seramiği denen bir materyale dönüştürülmektedir. İçerisinde metal bulunmaması, zirkonyum kaplamalar daha çok güvenilir, estetik, dişetine uyumlu ve uzun ömürlü olmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Diş kaplaması olarak zirkonyum diş kaplama uygulamasını tercih ediyor olmanızın pek çok avantajı olacaktır.

  • * Zirkonyum diş kaplama, şu an için diş hekimliğindeki en doğal ve gerçeğe en yakın kaplama türlerinden biri olarak bilinmektedir. Özellikle estetik beklentilerinden dolayı dişine kaplama yaptırma konusunda kararsız kalan hastalara hitap eden zirkonyum kaplama, neredeyse kaplama olduğunu belli etmeyecek kadar doğal ve realistik bir görüntü ortaya koyar.
  • * Zirkonyum diş kaplama uygulaması oldukça basit bir tasarımdan oluşur. Uygulama sonrasında takılan seramik bileşenleri, hiçbir çıkma ya da kayma riski taşımadığı için hastaya uzun ömürlü bir kullanım imkanı sunar.
  • * Metale alerjisi olan kişilerin sayısı bir hayli fazladır, ancak zirkonyum içerisinde metal bulunmadığı için metal alerjisi reaksiyonu yaratma ihtimali yoktur. Metal ve benzeri bileşiklere alerjisi olanların rahatlıkla tercih edebileceği bir kaplama türü olan zirkonyum, bu tür hassasiyetlerde önerilen en önemli kaplama malzemelerinden biridir.
  • * Zirkonyum kaplamalar, inanılmaz derecede güçlü ve dayanıklıdır. Zirkonyum diş kaplama tedavisinin uzun süreli başarısı oldukça yüksektir ve bu kaplama uygulamasını tercih edenlerin en memnun kaldığı avantajı da budur. Zirkonyum kaplama, yüksek dereceli baskıya dayanabilecek şekilde tasarlanır ve yüksek kuvvetlere karşı bile en ufak bir hasar göstermeden uzun süre dayanabilir.
  • * Pek çok hasta, zirkonyum diş kaplamasını rahat ve konforlu bir kullanım sağladığı için tercih etmektedir. Bilgisayar ortamında üç boyutlu olarak üretilen ve bu nedenle de tedavi süresi daha kısa olan zirkonyum diş kaplama, hastaya günlük kullanım esnasında yüksek konfor ve kolaylık sağlamaktadır.